
Original: $2,055.00
-65%$2,055.00
$719.25The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 12" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Light Sage Green, Cream, Maroon | |
| Age | 2000s |
| Collection | William Morris Needlepoint |
| SKU | 2208L041 |
| Rug Number | NIN4750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful needlepoint rug in very good/excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 12" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Light Sage Green, Cream, Maroon | |
| Age | 2000s |
| Collection | William Morris Needlepoint |
| SKU | 2208L041 |
| Rug Number | NIN4750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful needlepoint rug in very good/excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























