
Original: $5,940.00
-65%$5,940.00
$2,079.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Bird Motifs |
| SKU | 2307L053 |
| Rug Number | BRG14009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, with a knot density of 400 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Bird Motifs |
| SKU | 2307L053 |
| Rug Number | BRG14009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, with a knot density of 400 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























