
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Red | Green, Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2311L028 |
| Rug Number | CC11006-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Wonderful colors. Very finely hand knotted, with a knot density of 260 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Red | Green, Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2311L028 |
| Rug Number | CC11006-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Wonderful colors. Very finely hand knotted, with a knot density of 260 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























