
Original: $6,600.00
-65%$6,600.00
$2,310.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 10' 6" x 13' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Blue, Gold | |
| Age | 1940s |
| Collection | Signed |
| SKU | 2205L021 |
| Rug Number | CNC4001-RAY |
| Condition/Notes | A stunning antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 10' 6" x 13' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Blue, Gold | |
| Age | 1940s |
| Collection | Signed |
| SKU | 2205L021 |
| Rug Number | CNC4001-RAY |
| Condition/Notes | A stunning antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























