
Original: $941.40
-65%$941.40
$329.49The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown | Orange, Blue, Ivory |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkoman Bokhara |
| SKU | 2106L065 |
| Rug Number | ROB2507-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown | Orange, Blue, Ivory |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkoman Bokhara |
| SKU | 2106L065 |
| Rug Number | ROB2507-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























