
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2'5" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2105L029 |
| Rug Number | DEB504KHR |
| Condition/Notes | Beautiful Turkish rug in very good condition. No wear and no tears. The rug is recently professionally cleaned and ready to be enjoyed. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2'5" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2105L029 |
| Rug Number | DEB504KHR |
| Condition/Notes | Beautiful Turkish rug in very good condition. No wear and no tears. The rug is recently professionally cleaned and ready to be enjoyed. |























