
Original: $839.40
-65%$839.40
$293.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Different Shades of Beige/Tan/Brown | |
| Age | 1990s |
| Collection | Safavieh |
| SKU | 2106L100 |
| Rug Number | MONS2001-0 |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Safavieh rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good soft pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Different Shades of Beige/Tan/Brown | |
| Age | 1990s |
| Collection | Safavieh |
| SKU | 2106L100 |
| Rug Number | MONS2001-0 |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Safavieh rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good soft pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























