
Original: $2,219.40
-65%$2,219.40
$776.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork (Top Quality) Wool Pile on Silk Foundation |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Dark Blue, Gold, Light Silver Pink | |
| Age | 1950s |
| Collection | Luxury |
| SKU | 2201L010 |
| Rug Number | NIN5008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful top quality authentic oriental rug in vey good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork (Top Quality) Wool Pile on Silk Foundation |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Dark Blue, Gold, Light Silver Pink | |
| Age | 1950s |
| Collection | Luxury |
| SKU | 2201L010 |
| Rug Number | NIN5008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful top quality authentic oriental rug in vey good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























