
Original: $1,667.40
-65%$1,667.40
$583.59The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Spice Brown, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2105LJ013 |
| Rug Number | ALI3500-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Pakistani oriental rug in excellent condition. Very fine weave and high quality, and unique color combination. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Spice Brown, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2105LJ013 |
| Rug Number | ALI3500-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Pakistani oriental rug in excellent condition. Very fine weave and high quality, and unique color combination. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























