
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Beige | Dark Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Nepalese Aubusson |
| SKU | 2105LJ024 |
| Rug Number | SALIM1653-JM |
| Condition/Notes | New/Not Used. Ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Beige | Dark Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Nepalese Aubusson |
| SKU | 2105LJ024 |
| Rug Number | SALIM1653-JM |
| Condition/Notes | New/Not Used. Ready to be enjoyed in your space. |























