
Original: $1,541.40
-65%$1,541.40
$539.49The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Dark Red | Light Yellow, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2105LJ071 |
| Rug Number | ROB300A-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Dark Red | Light Yellow, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2105LJ071 |
| Rug Number | ROB300A-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























