
Original: $1,199.40
-65%$1,199.40
$419.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Black | Pastel Pink, Blues |
| Age | 1980s |
| Collection | Flatweave Indian Kilim Dhurrie |
| SKU | 2110L011 |
| Rug Number | MA750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian Dhurrie rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Black | Pastel Pink, Blues |
| Age | 1980s |
| Collection | Flatweave Indian Kilim Dhurrie |
| SKU | 2110L011 |
| Rug Number | MA750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian Dhurrie rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























