
Original: $719.40
-65%$719.40
$251.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 8' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Purple, Soft Yellow, Multicolor | Red, Blue, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2110L003 |
| Rug Number | MA1004-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese Needlepoint rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 8' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Purple, Soft Yellow, Multicolor | Red, Blue, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2110L003 |
| Rug Number | MA1004-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese Needlepoint rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























