
Original: $4,999.00
-65%$4,999.00
$1,749.65The Story
| Construction Technique | Handmade Handwoven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 14' 5" |
| Pile Height | 1/8" (Flat weave) |
| Color(s) | Dark Khaki, Red, White | Ivory, Pink, Blue, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson Savonnerie |
| SKU | 2109L040 |
| Rug Number | NIN7000-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese Aubusson rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Handwoven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 14' 5" |
| Pile Height | 1/8" (Flat weave) |
| Color(s) | Dark Khaki, Red, White | Ivory, Pink, Blue, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson Savonnerie |
| SKU | 2109L040 |
| Rug Number | NIN7000-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese Aubusson rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























