
The Story
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 10' 1" |
| Pile Height | 1/8" (Flat weave) |
| Color(s) | Black, Light Yellow, White | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2105LJ017 |
| Rug Number | MA4005-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Aubusson rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 10' 1" |
| Pile Height | 1/8" (Flat weave) |
| Color(s) | Black, Light Yellow, White | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2105LJ017 |
| Rug Number | MA4005-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Aubusson rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























