
Original: $750.00
-65%$750.00
$262.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Green, Light Green | |
| Age | 1960s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2402L129 |
| Rug Number | ROB1752-KHR-S |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Green, Light Green | |
| Age | 1960s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2402L129 |
| Rug Number | ROB1752-KHR-S |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























