
Original: $1,395.00
-65%$1,395.00
$488.25The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Orange, Gray | |
| Age | 1960s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2209L011 |
| Rug Number | TED3003-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Moroccan rug in very good condition. Flatweave rug with raised pile. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Orange, Gray | |
| Age | 1960s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2209L011 |
| Rug Number | TED3003-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Moroccan rug in very good condition. Flatweave rug with raised pile. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























