
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2312L037 |
| Rug Number | TS1506-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2312L037 |
| Rug Number | TS1506-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























