
Original: $1,620.00
-65%$1,620.00
$567.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' x 5' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Rust Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2407L106 |
| Rug Number | DAV4007-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Finely hand knotted with a knot density fo 340 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' x 5' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Rust Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2407L106 |
| Rug Number | DAV4007-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Finely hand knotted with a knot density fo 340 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























