
Original: $1,500.00
-65%$1,500.00
$525.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Brown, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2301L005 |
| Rug Number | JAVAD3206-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish Hereke silk oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features signature of master weaver. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Brown, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2301L005 |
| Rug Number | JAVAD3206-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish Hereke silk oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features signature of master weaver. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























