The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Rust Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2405L083 |
| Rug Number | CC2005-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Rust Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2405L083 |
| Rug Number | CC2005-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
























