
Original: $2,310.00
-65%$2,310.00
$808.50The Story
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Turkish Oushak Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Light Blue | |
| Age | 1990s |
| Collection | Turkish Oushak |
| SKU | 2304L056 |
| Rug Number | NIN5009-UNK-MAY-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Turkish Oushak Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Light Blue | |
| Age | 1990s |
| Collection | Turkish Oushak |
| SKU | 2304L056 |
| Rug Number | NIN5009-UNK-MAY-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























