
Original: $1,113.00
-65%$1,113.00
$389.55The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Desert Sand, Ivory, Navy Blue, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2112L027 |
| Rug Number | ROB2504-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish Kazak rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Desert Sand, Ivory, Navy Blue, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2112L027 |
| Rug Number | ROB2504-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish Kazak rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























