The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Raspberry Red | |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2409L071 |
| Rug Number | TED2659-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Even medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Raspberry Red | |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2409L071 |
| Rug Number | TED2659-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Even medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
























