
Original: $2,250.00
-65%$2,250.00
$787.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 5" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Tan, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2402L154 |
| Rug Number | NIN6502-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 5" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Tan, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2402L154 |
| Rug Number | NIN6502-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























