
Original: $941.40
-65%$941.40
$329.49The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet/Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Golden Yellow/Tan | |
| Age | 1990s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2305L055 |
| Rug Number | TRACY2009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet/Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Golden Yellow/Tan | |
| Age | 1990s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2305L055 |
| Rug Number | TRACY2009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























