
Super Fine Persian Isfahan Rug 3x5 ft, Kork Wool on Silk Foundation, Repeated Floral Motif, Taupe Tan Hand Knotted Oriental Carpet 3 x 5 ft, Signed
Super Fine Persian Isfahan Rug 3x5 ft, Kork Wool on Silk Foundation, Repeated Floral Motif, Taupe Tan Hand Knotted Oriental Carpet 3 x 5 ft, Signed
Original: $3,299.40
-65%$3,299.40
$1,154.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 4' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Taupe, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Very Fine |
| SKU | 2210L004 |
| Rug Number | NIN7009-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 4' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Taupe, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Very Fine |
| SKU | 2210L004 |
| Rug Number | NIN7009-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























