
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | South America |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 9" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Gray | Black, Yellow, Red, Peach-Pink |
| Age | 1960s |
| Collection | South American Flatweave |
| SKU | 2309L093 |
| Rug Number | JESS1009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | South America |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 9" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Gray | Black, Yellow, Red, Peach-Pink |
| Age | 1960s |
| Collection | South American Flatweave |
| SKU | 2309L093 |
| Rug Number | JESS1009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























