
Original: $348.00
-65%$348.00
$121.80The Story
| Construction Technique | Handmade Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Roosters |
| SKU | 2408L016 |
| Rug Number | JESS858-KHR-S |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Roosters |
| SKU | 2408L016 |
| Rug Number | JESS858-KHR-S |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























