
Original: $990.00
-65%$990.00
$346.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Salmon/Coral | Multicolor |
| Age | 1990s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2312L086 |
| Rug Number | MALEK2256-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Bird/peacock pictorials. Finely hand knotted with a knot density of 320 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Salmon/Coral | Multicolor |
| Age | 1990s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2312L086 |
| Rug Number | MALEK2256-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Bird/peacock pictorials. Finely hand knotted with a knot density of 320 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























