
Original: $480.00
-65%$480.00
$168.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Tan, Red, Pink | Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2402L004 |
| Rug Number | MOD1252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Tan, Red, Pink | Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2402L004 |
| Rug Number | MOD1252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























