
Original: $2,100.00
-65%$2,100.00
$735.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Navy Blue Sarouk |
| SKU | 2402L051 |
| Rug Number | C&C3002-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. 170 KPSI. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Navy Blue Sarouk |
| SKU | 2402L051 |
| Rug Number | C&C3002-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. 170 KPSI. |























