
Original: $683.40
-65%$683.40
$239.19The Story
| Construction Technique | Hand-Tufted |
| Materials | Wool |
| Origin | Israel |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Tan, Light Blue, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Jerusalem |
| SKU | 2108L109 |
| Rug Number | NIN2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Judaica rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Depicts Jerusalem. Also features a signature. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Hand-Tufted |
| Materials | Wool |
| Origin | Israel |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Tan, Light Blue, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Jerusalem |
| SKU | 2108L109 |
| Rug Number | NIN2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Judaica rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Depicts Jerusalem. Also features a signature. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























