
$661.50
Original: $1,890.00
-65%Sino Persian Rug 9x12, Vintage Wool Oriental Carpet, Floral Medallion, Wool Rug, Cream and Maroon—
$1,890.00
$661.50The Story
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Floral Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 2" x 12' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Maroon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2311L010 |
| Rug Number | ROB4009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Floral Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 2" x 12' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Maroon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2311L010 |
| Rug Number | ROB4009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























