
Original: $2,399.40
-65%$2,399.40
$839.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 2' x 12' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Maroon, Taupe, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Allover Floral |
| SKU | 2207L026 |
| Rug Number | NIN6006-RAY |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 2' x 12' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Maroon, Taupe, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Allover Floral |
| SKU | 2207L026 |
| Rug Number | NIN6006-RAY |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























