Original: $1,530.00
-65%$1,530.00
$535.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 6' x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2312L080 |
| Rug Number | NIN3256-EV-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 6' x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2312L080 |
| Rug Number | NIN3256-EV-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
























