
Original: $2,399.40
-65%$2,399.40
$839.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Ivory | Dark Red, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2304L050 |
| Rug Number | NIN6009-HA-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a KPSI of approximately 340. Nice colors. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Ivory | Dark Red, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2304L050 |
| Rug Number | NIN6009-HA-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a KPSI of approximately 340. Nice colors. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























