
Original: $1,308.00
-65%$1,308.00
$457.80The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 8' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Taupe | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2406L040 |
| Rug Number | RONGCT1502-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 10" x 8' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Taupe | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2406L040 |
| Rug Number | RONGCT1502-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























