
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile on Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 4' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Tan, Dark Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2304L054 |
| Rug Number | TED3009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a KPSI of approximately 380. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile on Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 4' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Tan, Dark Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2304L054 |
| Rug Number | TED3009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a KPSI of approximately 380. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























