
Original: $4,200.00
-65%$4,200.00
$1,470.00The Story
A Stunning & Marvelous Vintage Handmade Hand-Knotted Silk Pile, Silk Foundation Turkish Hereke Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 3' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Bronze | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2402L057 |
| Rug Number | CC6502-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 400 KPSI. Features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Stunning & Marvelous Vintage Handmade Hand-Knotted Silk Pile, Silk Foundation Turkish Hereke Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 3' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Bronze | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2402L057 |
| Rug Number | CC6502-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 400 KPSI. Features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























