
Original: $3,479.40
-65%$3,479.40
$1,217.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2305L028 |
| Rug Number | MAL7509-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Beautiful tree of life/animal pictorial design. Very finely hand knotted, 340 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2305L028 |
| Rug Number | MAL7509-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Beautiful tree of life/animal pictorial design. Very finely hand knotted, 340 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























