
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Sino Persian |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2301L006 |
| Rug Number | SMITH4206-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Sino Persian silk rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Sino Persian |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2301L006 |
| Rug Number | SMITH4206-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Sino Persian silk rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























