
Original: $1,907.40
-65%$1,907.40
$667.59The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 3' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Gold | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2306L150 |
| Rug Number | JAV4006-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, 380 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 3' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Gold | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2306L150 |
| Rug Number | JAV4006-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, 380 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























