
Original: $2,279.40
-65%$2,279.40
$797.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Navy Blue, Gold | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L098 |
| Rug Number | C&C5509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, 360 knots per square inch. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Navy Blue, Gold | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L098 |
| Rug Number | C&C5509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, 360 knots per square inch. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























