
Original: $1,113.00
-65%$1,113.00
$389.55The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 10' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Pastel Pink, Black | |
| Age | 1980s |
| Collection | Kashmiri |
| SKU | 2204L036 |
| Rug Number | ROB2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage silk Indian Kashmiri runner rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 10' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Pastel Pink, Black | |
| Age | 1980s |
| Collection | Kashmiri |
| SKU | 2204L036 |
| Rug Number | ROB2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage silk Indian Kashmiri runner rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























