
Original: $2,250.00
-65%$2,250.00
$787.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Cotton Foundation |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian Kashmiri Tree of Life Pattern |
| SKU | 2402L068 |
| Rug Number | FB2752-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 290 KPSI. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Cotton Foundation |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian Kashmiri Tree of Life Pattern |
| SKU | 2402L068 |
| Rug Number | FB2752-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 290 KPSI. |























