
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Dark Brown, Gray-Taupe | |
| Age | 1950s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2402L021 |
| Rug Number | MTM3252-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 400 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Dark Brown, Gray-Taupe | |
| Age | 1950s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2402L021 |
| Rug Number | MTM3252-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 400 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























