
Original: $555.00
-65%$555.00
$194.25The Story
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Bamboo Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 11" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Red | Cream, Beige |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Luxurious |
| SKU | 2105L219 |
| Rug Number | SAL1201 |
| Condition/Notes | A beautiful, soft, new, and luxurious bamboo silk rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Bamboo Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 11" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Red | Cream, Beige |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Luxurious |
| SKU | 2105L219 |
| Rug Number | SAL1201 |
| Condition/Notes | A beautiful, soft, new, and luxurious bamboo silk rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























