
The Story
| Construction Technique | Machine Made |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Off-white, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Shag |
| SKU | 2303L040 |
| Rug Number | ALI759-JM-ROLL |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Machine Made |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Off-white, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Shag |
| SKU | 2303L040 |
| Rug Number | ALI759-JM-ROLL |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























