
Original: $3,360.00
-65%$3,360.00
$1,176.00The Story
A Pretty Semi-Antique Handmade Hand-Knotted Wool Open Field Medallion Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 9" |
| Pile Height | 3/4" |
| Color(s) | Red | Cream, Beige, Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Open Field Medallion |
| SKU | 2106L059 |
| Rug Number | DEB4008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi antique authentic oriental rug in good condition. Free of odors, tears, holes, etc. Has good pile. Slight wear on the top fringe. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Pretty Semi-Antique Handmade Hand-Knotted Wool Open Field Medallion Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 9" |
| Pile Height | 3/4" |
| Color(s) | Red | Cream, Beige, Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Open Field Medallion |
| SKU | 2106L059 |
| Rug Number | DEB4008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi antique authentic oriental rug in good condition. Free of odors, tears, holes, etc. Has good pile. Slight wear on the top fringe. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























